Hidasnemeti.hu

Református Egyházközség

Református Egyházközség

Református Lelkészi Hivatal, Kovács Balázs református lelkész

Telefonszám: 06/46-452-382

Ludovics Nagy szerint 1828-ban volt a faluban református oratórium, ennek építési idejét még nem sikerült pontosítani. A református egyház eredetileg Tornyosnémeti filiája (leányegyháza) volt. Ez a viszony csak később cserélődött fel. A két egyházközösség jelenleg összevont levéltárban a 18. századból csak kevés irat van, de kedvezőbb kutatási lehetőségeket igazából csak a 19. század közepe utáni időszakokhoz nyújtanak.

1991. szeptember 8-án, a templom építésének 200. évfordulóján az 1903-ban Aradon öntött harang szólította a híveket Isten házába. Ekkor még, mint az évszázadok során mindig, Tornyosnémeti leányegyházaként tartották számon a hidasnémeti gyülekezetet. 1992-ben aztán fordult a helyzet; a hidasnémeti hívek lélekszám-növekedésével párhuzamosan a tornyosnémeti és a hernádszurdoki lelkek száma csökkent. 1995-től Hidasnémeti önálló egyházközség. 1997. augusztus 1-én költözött a községbe Kovács Balázs, aki az első beiktatott lelkész 2000. július 16-tól.


Hidasnémeti reformátusai

A Hidasnémeti Református Egyház évek óta szervez közös programokat. 2021-ben Hajdúszoboszlón jártunk.

Nagyszerűen sikerült a programunkat megvalósítani. célunk volt a egyház szervezetben élők összefogása, különös tekintettel a hajdúszoboszlói kirándulás. 2021 júliusában voltunk Hajdúszoboszlón, ahol meglátogattuk a református templomot. Itt nagy szeretettel fogadtak bennünket, majd a Bocskai István Múzeumban jártunk, ahol megnéztük a Bocskai korona másolatát, a környék néprajzát bemutató kiállításokat, majd volt aki, fürdeni ment, volt aki a hajdú napok rendezvényeit látogatta meg. Elkészült a rajzpályázat is. A gyülekezet összetartóbbá vált.

A Hidasnémeti református egyház törekszik a falu hitéleti életének fejlesztésére, a kulturális értékek megőrzésére. Nemcsak a felnőtt reformátusokra gondolunk, hanem az általános, óvodás korúakra is. Ez utóbbiaknál is fontosnak tartjuk a hitelvek fejlesztését, erősítését. A felnőttek közül sokan nem járnak rendszeresen templomba csak egy-egy nagyobb ünnepen, akkor, amikor a gyermekeik, unokáik szerepelnek, ezért fontos a közösség fejlesztése.

Minden évben eljutnak a reformátusok egy-egy nevezetes templomba, emlékhelyre, de távolabbi helyre nem, ezért jutottunk el Hajdúszoboszlóra. itt Bocskai István református fejedelem emléke előtt adóztunk, hiszen 2021 tavaszán avatták fel a fejedelemnek adományozott török korona hiteles másolatát, másrészt tudatosulnak a résztvevőkben, hogy milyen fontos szerepe volt a hitnek a XVII. században, kik voltak és milyen életet éltek a hajdúk. A hajdúszoboszlói templomban sok emléket őriznek ebből a korból, ezek meglátogatásával is a hitet kívánjuk erősíteni, ott istentiszteleten vesznek részt a hidasnémeti-i reformátusok.

 A fiataloknak, a gyerekeknek bábelőadásokat szervezünk és a művészetek segítségével nem hagyományos hittanórákat tartott a helyi lelkipásztor, A hajdúk történelmi szerepét külön előadás formájában készítettük fel a résztvevőket. Helyi igény megvalósult, hogy jobban megismertük egymást sokkal jobban, mint egy-egy istentisztelet alkalmával, élményeket szereztünk, jó közösséggé váltunk e református közösség a Hernád partján, a mai szlovák határmentén képesek lettünk megőrizni identitásunkat, vallásunkat.

A program megvalósulását a Magyar állam kormánya segítette. Köszönjük a támogatást

Megszakítás